
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: 06FS5C2432ACH4C05 | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $358.91
|
Availability: 2 |
| UOM: EACH |
| Port Size: | 3/8 inch |
| Orifice Size: | 3/8 inch |
| Valve Type: | 2-Way |
| Power Consumption: | 11 W |
| Body Material: | Brass |
| Actuation Type: | Internal Pilot |
| Function: | Normally Closed (NC) |
| Coil Type: | 1/2" NPT Conduit w/ Leads (Incl. Ground Lead) |
| Port Type: | NPT |
| Seal Material: | PTFE |
| Maximum Fluid Temperature: | 353 °F |
| Division: | Fluid Control Division |
| Minimum Pressure Differential: | 1.0 psi |
| Preventive Maintenance Kit: | 06FS5C2432ACHR |
| Weight: | 1 LB |
| Main Flow Coefficient: | 3.0 Cv |
| Specifications Met: | SDWA Section 1417(d) Brass |
| Maximum Ambient Temperature: | 131 °F |
| Ingress Protection Rating: | NEMA 4 |
| Media: | Steam |
| Maximum Steam Pressure: | 125 psi |
| Installation: | IOM 7320 |
| Input Voltage: | 120/60 VAC |
| UOM: | EACH |