
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: 100P205QVE2MF323TP | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
| Price/UOM: Call To Place Order |
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Seal Material: | Fluorocarbon |
| Port Type: | 2 inch SAE flange, Code 62 |
| Division: | Engine Mobile Hydraulic and Fuel Filtration Division |
| Maximum Operating Temperature: | 120 °C |
| Pressure Rating: | 414 bar |
| Bypass Valve Pressure Rating: | 100 psi |
| For Fluid Type: | Mineral and Petroleum Based Fluid |
| Weight: | 104 lb |
| Housing Material: | Cast Iron/Steel |
| Compatible Element: | 939073Q |
| Flow Rate: | 220 Gal/min |
| Options: | Reverse Flow Valve & mounting brackets (includes bolts) |
| Filter Element Type: | 05Q Microglass |
| Indicator Type: | Electrical |
| Mounting Type: | Inline |
| Indicator Pressure Setting: | 5 bar |