
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: 12F23O2148ACFSB05 | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $508.54
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Valve Configuration: | 2 Way |
| Port Size: | 3/4 inch |
| Orifice Size: | 3/4 inch |
| Power Consumption: | 11.0 W |
| Body Material: | Brass |
| Actuation Type: | Direct Lift |
| Function: | Normally Open |
| Coil Type: | Splice Box w/ 6" Leads |
| Port Type: | NPT |
| Seal Material: | NBR |
| Maximum Fluid Temperature: | 150.0 °F |
| Division: | Fluid Control Division |
| Minimum Pressure Differential: | 0.0 psi |
| Insulation Class: | Class F |
| Preventive Maintenance Kit: | 12F23O2148ACFR |
| Weight: | 2.6 LB |
| Main Flow Coefficient: | 5.0 Cv |
| Specifications Met: | UL, CSA Recognized General Purpose Valve; CE - Low Voltage, EMC |
| Maximum Pressure Differential: | 150.0 psi |
| Maximum Ambient Temperature: | 130.0 °F |
| Ingress Protection Rating: | NEMA 1 |
| Media: | General Purpose |
| Installation: | IOM 7321 |
| Input Voltage: | 120/60, 110/50 VAC |
| UOM: | EACH |