
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: 131M7550 | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $345.27
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Body Material: | Brass |
| Exhaust Orifice Size: | 1.5 mm |
| Actuation Type: | Direct Acting |
| Seat Material: | Stainless Steel |
| Function: | Normally Closed (NC) |
| Port Type: | Flanged |
| Seal Material: | FKM |
| Maximum Fluid Temperature: | 75 °C |
| Division: | Fluid and Climate Controls Europe |
| Flow Coefficient 2: | 0.04 m3/hour |
| Weight: | 0.083 KG |
| Minimum Operating Pressure: | 0 bar |
| Minimum Fluid Temperature: | -10 °C |
| Media: | Liquids |
| UOM: | EACH |