
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: 20CC02EV4 | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $56.92
|
Availability: 2 |
| UOM: EACH |
| Port Size: | 1/8 inch |
| Orifice Size: | 3/64 inch |
| Valve Type: | 2-Way |
| Power Consumption: | 8.0 W (DC) |
| Body Material: | Stainless Steel 303 |
| Actuation Type: | Direct Acting |
| Function: | Normally Closed (NC) |
| Coil Type: | Requires G4 Series Coil Kit |
| Port Type: | NPT |
| Seal Material: | FKM |
| Maximum Fluid Temperature: | 240 °F |
| Configuration: | All Ports in Body |
| Division: | Fluid Control Division |
| Minimum Pressure Differential: | 0 psi |
| Preventive Maintenance Kit: | 4R001 |
| Weight: | 0.25 LB |
| Main Flow Coefficient: | 0.06 Cv |
| Maximum Pressure Differential: | 950 psi (AC) |
| Maximum Ambient Temperature: | 135 °F (AC) |
| Media: | General Purpose |
| Installation: | IOM 204 |
| Input Voltage: | Pressure Vessel Only (AC or DC Voltage) |
| UOM: | EACH |