
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: 20CC02EV4B2A | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $86.26
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Port Size: | 1/8 inch |
| Orifice Size: | 3/64 inch |
| Valve Type: | 2-Way |
| Power Consumption: | 8 W |
| Body Material: | Stainless Steel 303 |
| Actuation Type: | Direct Acting |
| Function: | Normally Closed (NC) |
| Coil Type: | Grommet |
| Port Type: | NPT |
| Seal Material: | FKM |
| Maximum Fluid Temperature: | 240 °F |
| Configuration: | All Ports in Body |
| Division: | Fluid Control Division |
| Minimum Pressure Differential: | 0 psi |
| Insulation Class: | F (155°C) |
| Preventive Maintenance Kit: | 4R001 |
| Weight: | 0.5 lb |
| Main Flow Coefficient: | 0.06 Cv |
| Specifications Met: | CURus Safety Shutoff |
| Maximum Pressure Differential: | 390 psi |
| Maximum Ambient Temperature: | 125 °F |
| Media: | General Purpose |
| Installation: | IOM 204 |
| Input Voltage: | 12 VDC |
| UOM: | EACH |