
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: 30CU02GV4 | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $88.72
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Port Size: | 1/8 inch |
| Orifice Size: | 1/16 inch |
| Valve Type: | 3-Way |
| Power Consumption: | 8 W (DC) |
| Body Material: | Stainless Steel 303 |
| Exhaust Orifice Size: | 1/16 inch |
| Actuation Type: | Direct Acting |
| Function: | Universal/ Multi-Purpose |
| Coil Type: | Requires G4 Series Coil Kit |
| Seal Material: | FKM |
| Exhaust Flow Coefficient: | 0.1 Cv |
| Port Type: | NPT |
| Media: | General Purpose |
| Maximum Fluid Temperature: | 240 °F |
| Configuration: | Pressure In Body - Out Sleeve |
| Division: | Fluid Control Division |
| Minimum Pressure Differential: | 0 psi |
| Preventive Maintenance Kit: | 4R004 |
| Weight: | 0.5 lb |
| Main Flow Coefficient: | 0.09 Cv |
| Maximum Pressure Differential: | 100 psi (AC or DC) |
| Maximum Ambient Temperature: | 125 °F (DC) |
| Installation: | IOM 304 |
| Input Voltage: | Pressure Vessel Only (AC or DC Voltage) |
| UOM: | EACH |