
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: 331N03-496131C2 | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $91.41
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH | |
| Old part number 331N03496131C2 is now 331N03-496131C2 | |
| Orifice Size: | 7 mm |
| Body Material: | Anodized Aluminum |
| Coil Specifications Met: | CE - EAC |
| Port Type: | Namur |
| Seal Material: | NBR |
| Division: | Fluid and Climate Controls Europe |
| Weight: | 0.286 KG |
| Specifications Met: | Manual Override |
| Electrical Connection: | 2 P + E Plug According to EN 175301-803 Type B |
| Coil Power Consumption: | 3 W |
| Minimum Operating Pressure: | 2.5 bar |
| Minimum Fluid Temperature: | -20 °C |
| Media: | Dry or Lubricated Air |
| Maximum Operating Pressure: | 10 bar |
| UOM: | EACH |