
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: 71215SN2MN00N0C111C2 | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $139.60
|
Availability: 5 |
| UOM: EACH |
| Orifice 1 Size: | 1/8 inch |
| Port Size: | 1/4 inch |
| Number of Ports: | 2 |
| Valve Type: | 2-Way |
| Power Consumption: | 10 W (DC) |
| Body Material: | Stainless Steel |
| Actuation Type: | Direct Acting |
| Function: | Normally Closed (NC) |
| Coil Type: | 1/2" Conduit, 18" Leads |
| Product Series: | 7000 Series |
| Coil Specifications Met: | NEMA 4X |
| Port Type: | NPT |
| Seal Material: | NBR |
| Maximum Fluid Temperature: | 185 °F |
| Division: | Fluid Control Division |
| Minimum Pressure Differential: | 0 psi |
| Weight: | 1.2 LB |
| Flow Coefficient 1: | 0.28 Cv |
| Maximum Pressure Differential: | 150 psi (DC) |
| Minimum Fluid Temperature: | 0 °F |
| Media: | General Purpose for Air |
| Input Voltage: | 24.0 VDC |
| UOM: | EACH |