
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: 71215SN2QN00N0D100P3 | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $128.80
|
Availability: 3 |
| UOM: EACH |
| Orifice 1 Size: | 5/32 inch |
| Port Size: | 1/4 inch |
| Number of Ports: | 2 |
| Valve Type: | 2-Way |
| Power Consumption: | 10 W (AC) |
| Body Material: | Stainless Steel |
| Actuation Type: | Direct Acting |
| Function: | Normally Closed (NC) |
| Coil Type: | DIN Form A |
| Product Series: | 7000 Series |
| Seal Material: | NBR |
| Port Type: | NPT |
| Coil Specifications Met: | NEMA 4X |
| Media: | General Purpose for Air |
| Maximum Fluid Temperature: | 185 °F |
| Division: | Fluid Control Division |
| Minimum Pressure Differential: | 0 psi |
| Weight: | 1.2 LB |
| Flow Coefficient 1: | 0.4 Cv |
| Maximum Pressure Differential: | 110 psi (AC) |
| Minimum Fluid Temperature: | 0 °F |
| Input Voltage: | 110/50-120/60 |
| UOM: | EACH |