
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: 73312BN3RNJ1N0C111C2 | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $366.47
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Main Orifice Size: | 3/8 inch |
| Port Size: | 3/8 inch |
| Number of Ports: | 3 |
| Valve Type: | 3-Way |
| Power Consumption: | 10 W (DC) |
| Body Material: | Brass |
| Actuation Type: | Mechanical |
| Function: | Normally Closed (NC) |
| Coil Type: | 1/2" NPT Conduit, 18" Leads, Class F, NEMA 4X |
| Product Series: | 7000 Series |
| Coil Specifications Met: | NEMA 4X |
| Port Type: | NPT |
| Seal Material: | NBR |
| Maximum Fluid Temperature: | 185 °F |
| Division: | Fluid Control Division |
| Minimum Pressure Differential: | 10 psi |
| Additional Options: | Exhaust Adapter Nut |
| Main Flow Coefficient: | 2.1 Cv |
| Maximum Pressure Differential: | 180 psi (DC) |
| Minimum Fluid Temperature: | 0 °F |
| Media: | Liquids and Gases |
| Input Voltage: | 24.0 VDC |
| UOM: | EACH |