
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: PA40SAN8R100S-PR | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $3,761.42
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH | |
| Old part number PA40SAN8R100SPR is now PA40SAN8R100S-PR | |
| Product Type: | Angle Valve |
| Product Style: | Proportional Control |
| Seal Material: | PTFE |
| Materials of Construction: | 304 Stainless Steel (Actuator Housing) |
| Technology: | Process Control |
| Maximum Fluid Temperature: | 356 °F |
| Orifice Size: | 1.38 |
| Configuration: | Normally Closed - Under Seat Anti-Waterhammer |
| Maximum Operating Temperature: | 140 °F |
| Body Material: | 316L stainless steel |
| Connection Size: | 1-1/2 inch |
| For Fluid Type: | Steam |
| Actuation Type: | Air Pilot |
| Specifications Met: | 2014/68/EU with Annex II, Category II, Group 2, Module A1 |
| Maximum Pilot Pressure: | 145 psi |
| Flow Coefficient: | 34.7 Cv |
| Minimum Operating Pressure: | 0 psi |
| Actuator Size: | 100 mm |
| Minimum Pilot Pressure: | 73.0 psi |
| Signal Input: | 0/4 - 20 mA |
| Input Supply Voltage: | 24 VDC |
| Function: | Normally Closed |
| Connection Type: | NPT |
| Maximum Operating Pressure: | 232.0 psi |
| : | Proportional Control |
| Division: | Fluid Control Division |
| Brand: | Parker |
| Weight: | 12.26 LB |
| UOM: | EACH |