
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: BGT1510QLBVEF481 | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
|
Price/UOM: $4,092.16
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| : | Hydraulic Filter |
| Product Type: | Hydraulic Filter |
| Port Type: | 3inch SAE flange, Code 61 |
| Seal Material: | Nitrile |
| Division: | Engine Mobile Hydraulic and Fuel Filtration Division |
| Maximum Operating Temperature: | 225 F (107 C) |
| Pressure Rating: | 150 psi (10 bar) |
| Bypass Valve Pressure Rating: | 22 psi (1.5 bar) |
| Mounting Style: | Tank Top |
| For Fluid Type: | Mineral and Petroleum Based Fluid |
| Weight: | 56 lbs (25.4 kg) |
| Housing Material: | Aluminum Alloy |
| Compatible Element: | 937862Q |
| Flow Rate: | 317 gpm (1200 lpm) |
| Options: | None |
| Filter Element Type: | Cartridge |
| Indicator Type: | Visual Differential Indicator |
| Indicator Pressure Setting: | 18 psi (1.2 bar) |