
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: DFH20603035WVPHX1601 | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
| Price/UOM: Call To Place Order |
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Seal Material: | Fluorelastomer |
| Port Type: | 160 mm Square flange & Blind counter flange |
| Division: | Hydraulic & Industrial Process Filtration Division EMEA |
| Pressure Rating: | 10 bar |
| Bypass Valve Pressure Rating: | 2,0 bar |
| Operating Temperature: | -20 / +160 °C |
| Housing Material: | Steel/Cast iron |
| Flow Rate: | 2200 L/min |
| Options: | With bypass |
| Mounting Type: | Inline |