
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: E131K03 | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $230.50
|
Availability: 1 |
| UOM: EACH |
| Port Type: | Pipe mounting |
| Maximum Fluid Temperature: | 120 °C |
| Body Material: | CW 617N UNI EN 12165 |
| Exhaust Orifice Size: | 2,5 mm |
| Flow Coefficient 2: | 0,21 m3/hour |
| Actuation Type: | Direct Operated |
| Flow Coefficient 1: | 3,5 L/min |
| Seat Material: | Stainless Steel |
| Minimum Operating Pressure: | 0 bar |
| Minimum Fluid Temperature: | -10 °C |
| Media: | Air, Neutral Gases, Liquids |
| Division: | Fluid and Climate Controls Europe |
| Weight: | 0.192 KG |
| UOM: | EACH |