
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: FM26432112 | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
|
Price/UOM: $4,161.70
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| : | Flow Meter |
| Product Type: | Condition Monitor |
| Port Type: | BSP Parallel Threads |
| Seal Material: | Fluoroelastomer |
| Materials of Construction: | Stainless Steel |
| Technology: | Filtration |
| Port Size: | 1 1/4 inch |
| Height: | 101 mm |
| Division: | Hydraulic & Industrial Process Filtration Division EMEA |
| Length: | 308 mm |
| Brand: | Parker |
| Industry: | Industrial Manufacturing Equipment |
| Body Material: | Stainless Steel BS 2056 EN 58J |
| Operating Temperature: | -20 to 105 °C |
| For Fluid Type: | Oil |
| Sensing Method: | Variable Orifice Flow Meter |
| Specifications Met: | Pressure Directive |
| Accuracy: | 5percent FSD |
| Flow Rate: | 20 to 180 L/min |
| Operating Pressure: | 350 bar |
| Width: | 101 mm |
| Diameter: | 101 mm |