
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: GLF5120QIBP2GR48MF | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
| Price/UOM: Call To Place Order |
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Product Series: | GLF iProtect Series |
| Product Type: | Hydraulic Oil Filter |
| Seal Material: | Nitrile |
| Technology: | Filtration |
| Application: | Forwarders |
| Height: | 575 mm |
| Division: | Hydraulic & Industrial Process Filtration Division EMEA |
| Length: | 283 mm |
| Brand: | Parker |
| Industry: | Oil & Gas |
| Micron Rating: | 20 MICRON |
| Bypass Valve Pressure Rating: | 24.6 psi |
| Operating Temperature: | -40 to 110 °C |
| For Fluid Type: | Hydraulic Oil |
| Housing Material: | Aluminium |
| Specifications Met: | Degree of filtration determined by multipass test according to ISO 16889. |
| Operating Pressure: | 10 bar |
| Width: | 283 mm |
| Indicator Type: | None / Both Indicator Ports Plugged |
| Mounting Type: | Tank Mounted |