
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: H322Q3 | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $181.39
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Coil Type: | 1/2" NPT Conduit w/ 18" Leads |
| Power Consumption: | 22 W |
| Insulation Class: | Class H |
| Specifications Met: | cULus Listed Solenoid for Hazardous Locations; CE - Low Voltage, EMC |
| Compatible Valve: | For Chart 8 Compatible Pressure Vessels |
| Ingress Protection Rating: | cULus - Class 1, Div. 1, Group A,B,C,D Class 2, Div. 1, Group E - T3A |
| Input Voltage: | 240/60, 220/50 |
| Division: | Fluid Control Division |
| Weight: | 0.55 LB |
| UOM: | EACH |