
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: IPD12225210 | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
|
Price/UOM: $5,583.10
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Product Type: | Condition Monitor |
| Port Type: | Metric |
| Product Style: | Particle Detector/Counter |
| Seal Material: | Fluorocarbon |
| Materials of Construction: | ABS |
| Technology: | Filtration |
| Electrical Requirements: | 9 to 40 VDC |
| Port Size: | M16 x 2 hydraulic test points |
| Cycle Time: | 30 second |
| Height: | 155 mm |
| Maximum Fluid Temperature: | 80 °C |
| Division: | Hydraulic & Industrial Process Filtration Division EMEA |
| Length: | 182 mm |
| Brand: | Parker |
| Industry: | Industrial & Chemical Processing |
| Body Material: | Brass |
| Operating Temperature: | 5 to 60 °C |
| For Fluid Type: | Mineral oils and petroleum based fluids |
| Weight: | 1.3 kg |
| Sensing Method: | Laser |
| Specifications Met: | CE Certification |
| Accuracy: | +/- 1 ISO code |
| Flow Rate: | 60 L/min |
| Operating Pressure: | 2 to 420 bar |
| Width: | 85 mm |
| Signal Output: | CAN-bus (J1939) |
| Minimum Fluid Temperature: | 5 °C |
| Operating Humidity: | 5 to 100% (RH) |
| Communication Interface: | RS232 |
| Ingress Protection Rating: | IP66 |