
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: IPD22223230 | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
| Price/UOM: Call To Place Order |
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Product Type: | Condition Monitor |
| Port Type: | Metric |
| Product Style: | Particle Detector/Counter |
| Seal Material: | EPDM |
| Materials of Construction: | ABS |
| Technology: | Filtration |
| Electrical Requirements: | 9 to 40 VDC |
| Cycle Time: | 30 second |
| Port Size: | M16 x 2 hydraulic test points |
| Height: | 155 mm |
| Maximum Fluid Temperature: | 80 °C |
| Length: | 182 mm |
| Division: | Hydraulic & Industrial Process Filtration Division EMEA |
| Brand: | Parker |
| Industry: | Industrial & Chemical Processing |
| Body Material: | Brass |
| Operating Temperature: | 41 to 140 °F |
| For Fluid Type: | Phosphate Esters |
| Weight: | 1.3 kg |
| Sensing Method: | Laser |
| Specifications Met: | CE Certification |
| Accuracy: | +/- 1 ISO code |
| Flow Rate: | 60 L/min |
| Operating Pressure: | 30 to 6000 psi |
| Width: | 85 mm |
| Signal Output: | 0 to 5 VDC |
| Minimum Fluid Temperature: | 5 °C |
| Operating Humidity: | 5 to 100% (RH) |
| Communication Interface: | RS232 |
| Ingress Protection Rating: | IP66 |