
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: IPDR12115240 | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
| Price/UOM: Call To Place Order |
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Product Type: | Condition Monitor |
| Product Style: | Particle Detector/Counter |
| Port Type: | M12, 12-pin plug connector |
| Seal Material: | Fluorocarbon |
| Materials of Construction: | Stainless Steel |
| Technology: | Hydraulics |
| Electrical Requirements: | 9 to 40 VDC |
| Cycle Time: | 30 second |
| Port Size: | 06L EO 24° cone |
| Height: | 114 mm |
| Maximum Fluid Temperature: | 80 °C |
| Division: | Hydraulic & Industrial Process Filtration Division EMEA |
| Length: | 135 mm |
| Brand: | Parker |
| Industry: | Industrial & Chemical Processing |
| Body Material: | Brass |
| Operating Temperature: | 41 to 140 °F |
| For Fluid Type: | Mineral oils and petroleum based fluids |
| Weight: | 1.9 kg |
| Sensing Method: | Laser |
| Specifications Met: | CE Certification |
| Accuracy: | +/- 1 ISO code |
| Flow Rate: | 60 L/min |
| Operating Pressure: | 2 to 420 bar |
| Width: | 115 mm |
| Signal Output: | CAN-bus (J1939) |
| Minimum Fluid Temperature: | 5 °C |
| Operating Humidity: | 5 to 100% (RH) |
| Communication Interface: | RS232 |
| Ingress Protection Rating: | IP69K |