
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: LCM20.2026 | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
| Price/UOM: Call To Place Order |
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| : |
| Seal Material: | Fluorocarbon |
| Product Type: | Condition Monitor |
| Port Type: | Metric |
| Materials of Construction: | ABS Structure Foam |
| Technology: | Hydraulics |
| Length: | 240 mm |
| Electrical Requirements: | 110 to 240 VAC |
| Cycle Time: | < 2 min |
| Port Size: | M16 |
| Height: | 277 mm |
| Maximum Fluid Temperature: | 176 °F |
| Division: | Hydraulic and Industrial Process Filtration Division EMEA |
| Brand: | Parker |
| Industry: | Industrial and Chemical Processing |
| Body Material: | Brass |
| Operating Temperature: | 41 to 104 °F |
| For Fluid Type: | Petroleum-based Fuel |
| Weight: | 8 kg |
| Sensing Method: | Laser |
| Specifications Met: | CE Certification |
| Accuracy: | < 7 % |
| Flow Rate: | 400 L/min |
| Operating Pressure: | 2 to 420 bar |
| Electrical Connection: | 12VDC Power Supply |
| Width: | 158 mm |
| Signal Output: | Display |
| Static Memory Option: | 300 |
| Minimum Fluid Temperature: | 41 °F |
| Communication Interface: | USB Port |