
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: LCM302022 | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
|
Price/UOM: $22,582.41
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| : | Particle Detector/Counter |
| Product Type: | Condition Monitor |
| Port Type: | Metric |
| Technology: | Hydraulics |
| Application: | Waste Balers |
| Electrical Requirements: | 110 to 240 VAC |
| Port Size: | M16 |
| Cycle Time: | < 90 seconds in both single and multi-test mode. |
| Height: | 281 mm |
| Maximum Fluid Temperature: | 80 °C |
| Division: | Hydraulic & Industrial Process Filtration Division EMEA |
| Length: | 291 mm |
| Brand: | Parker |
| Industry: | Industrial & Chemical Processing |
| Body Material: | Brass |
| Operating Temperature: | +41 to +104 °F |
| Weight: | 7.5 kg |
| Sensing Method: | Laser |
| Specifications Met: | CE Certification |
| Accuracy: | < 7 % |
| Flow Rate: | < 400 L/min |
| Operating Pressure: | 29 to 6000 psi |
| Width: | 206 mm |
| Signal Output: | Display |
| Minimum Fluid Temperature: | 5 °C |
| Operating Humidity: | (%RH) ±5% RH |
| Communication Interface: | USB-B Port |
| Ingress Protection Rating: | IP54 |