
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: MS2204110 | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
|
Price/UOM: $1,317.62
|
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| : | Moisture Sensor |
| Seal Material: | Fluorocarbon |
| Product Series: | iCountMS |
| Product Type: | Condition Monitor |
| Materials of Construction: | Stainless Steel 303 |
| Technology: | Hydraulics |
| Application: | Power Transmission and Distribution Equipment |
| Length: | 106 mm |
| Electrical Requirements: | 8 to 30 VDC |
| Height: | 50 mm |
| Maximum Fluid Temperature: | 85 °C |
| Division: | Hydraulic & Industrial Process Filtration Division EMEA |
| Brand: | Parker |
| Industry: | Construction |
| Body Material: | Stainless Steel 303 |
| Connection Size: | M12X1 - 8 way |
| Operating Temperature: | -40 to 185 °F |
| For Fluid Type: | Water/Oil Emulsions |
| Weight: | 300 g |
| Sensing Method: | Relative Humidity RH cell percent |
| Specifications Met: | CE Certification |
| Accuracy: | 5 percent |
| Operating Pressure: | 6000 psi |
| Width: | 50 mm |
| Minimum Fluid Temperature: | -40 °C |
| Ingress Protection Rating: | IP68 |
| Diameter: | 50 mm |