
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: P31EB92EMBBN5P | Manufacturer: Parker - Pneumatic Division |
|
Price/UOM: $79.14
|
Availability: 6 |
| UOM: EACH | |
| Old part number P31EA92EMBBN5P is now P31EB92EMBBN5P | |
| UOM: | EACH |
| Bowl Type: | Metal without sight gauge |
| Operating Temperature: | -10°C to 65.5°C (14°F to 150°F) |
| Port: | 1/4 NPT |
| Filter Drain Type: | Auto Pulse |
| Element Rating: | 5 micron |
| Supply Pressure Range: | 15 to 250 PSIG (1.0 to 17.2 bar) |
| Secondary Pressure Range: | 2 to 125 PSIG (0 to 8.6 bar) |
| Gauge Type: | None |
| Relieving/Non-relieving: | Relieving |
| Maximum Flow: | 30 SCFM (14 dm3/s) |
| Air Preparation Series: | Global Modular |
| Air Preparation Product Type: | Filter/Regulator |
| Series: | P31 Mini |
| Port Inch/BSP: | NPT |
| Flow Range: | 25 - 75 SCFM |
| Parker Division: | Pneumatic |
| Parker Group: | Automation |