
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: P3NRA98BNN | Manufacturer: Parker - Pneumatic Division |
|
Price/UOM: $464.49
|
Availability: 24 |
| UOM: EACH |
| UOM: | EACH |
| Operating Temperature: | 0°C to 80°C (32°F to 175°F) |
| Port: | 1 NPT |
| Supply Pressure Range: | 0 to 250 PSIG (0 to 17.2 bar) |
| Secondary Pressure Range: | 10 to 125 PSIG (0.7 to 8.6 bar) |
| Gauge Type: | None |
| Relieving/Non-relieving: | Relieving |
| Maximum Flow: | 300 SCFM (141 dm3/s) |
| Air Preparation Series: | General Industrial |
| Air Preparation Product Type: | Regulator |
| Series: | P3NR Hi-Flow |
| Port Inch/BSP: | NPT |
| Flow Range: | > 200 SCFM |
| Parker Division: | Pneumatic |
| Parker Group: | Automation |