
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: PA15S1N4R050S | Manufacturer: Parker - Fluid Control Division |
|
Price/UOM: $452.84
|
Availability: 3 |
| UOM: EACH |
| Seal Material: | PTFE |
| Product Type: | Angle Valve |
| Product Style: | Pneumatic - On/Off |
| Materials of Construction: | 304 Stainless Steel (Actuator Housing) |
| Technology: | Pneumatics |
| Maximum Fluid Temperature: | 356 °F |
| Orifice Size: | 0.51 |
| Configuration: | Normally Closed - Over Seat |
| Maximum Operating Temperature: | 140 °F |
| Body Material: | 316L stainless steel |
| Connection Size: | 1/2 inch |
| For Fluid Type: | Air |
| Actuation Type: | Air Pilot |
| Specifications Met: | 2014/68/EU with Annex II, Category II, Group 2, Module A1 |
| Maximum Pilot Pressure: | 145 psi |
| Flow Coefficient: | 5.5 Cv |
| Minimum Operating Pressure: | 0 psi |
| Actuator Size: | 50 mm |
| Minimum Pilot Pressure: | 43.5 psi |
| Connection Type: | NPT |
| Function: | Normally Closed |
| Maximum Operating Pressure: | 232.0 psi |
| : | Pneumatic - On/Off |
| Division: | Fluid Control Division |
| Brand: | Parker |
| Weight: | 1.03 KG |
| UOM: | EACH |