
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: TH2-40-2OS | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
| Price/UOM: Call To Place Order |
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Division: | Industrial Process Filtration Division |
| Maximum Operating Temperature: | 176°F (80°C) |
| Outside Diameter: | 2.5" (64 mm) |
| Core Material: | Molded Polypropylene |
| Seal Material: | Buna-N |
| Special Option: | Viton O-ringHigh Temperature |
| Brand: | Parker |
| Industry: | Oil and Gas |
| Connection Size: | Type 222 |
| Function: | ClarificationPrefiltrationPolishing |
| Media: | Glass Microfibre |
| Filter Construction: | Pleated Depth |
| Filter Efficiency Rating: | 0.5-50 micron |
| End Cap Configuration: | 222 Single Open EndFlat or Spear |
| Inside Diameter: | 1.1in 28 mm |