
*ACTUAL PRODUCT MAY DIFFER FROM IMAGE SHOWN. IT IS BUYERS RESPONSIBILITY TO VERIFY ACTUAL PRODUCT SPECIFICATION MEETS INTENDED REQUIREMENTS BY REVIEWING ITEM SPECIFICATIONS AND RELATED DOCUMENTATION. PLEASE DO NOT MAKE BUYING DECISIONS SOLEY BASED ON THE IMAGE.
| Part #: XRF6111 | Manufacturer: Parker - Hydraulic Filter Division |
| Price/UOM: Call To Place Order |
Availability: Out of Stock
Please Contact Us for Lead Time |
| UOM: EACH |
| Product Type: | Condition Monitor |
| Product Style: | Elemental |
| Materials of Construction: | Zinc |
| Technology: | Filtration |
| Length: | 258 mm |
| Electrical Requirements: | 9 VDC |
| Cycle Time: | 130 second |
| Height: | 258 mm |
| Division: | Hydraulic & Industrial Process Filtration Division EMEA |
| Brand: | Parker |
| Industry: | Marine |
| Body Material: | Steel |
| Operating Temperature: | 15 to 30 °C |
| For Fluid Type: | Lube Oil Fuels |
| Weight: | 4.5 kg |
| Sensing Method: | X-ray Fluorescence |
| Specifications Met: | CE Certification |
| Width: | 212 mm |
| Signal Output: | RS233 |
| Operating Humidity: | < 70% |
| Communication Interface: | USB |
| : | Elemental |